Zaskakujący trik na truskawki. Za rok zbierzesz kilogramy

Zaskakujący trik na truskawki. Za rok zbierzesz kilogramy

Zbiór truskawek w ogrodzie kończy się wczesnym latem. Po tym czasie warto wykonać kilka mało skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, aby za rok zapewnić sobie całe kosze smacznych owoców. Można też zyskać coś dodatkowo i to zupełnie za darmo. Spróbuj, a nigdy więcej nie zapomnisz o tych prostych czynnościach.

Posłuchaj
00:00

Truskawki, najsmaczniejsze owoce wczesnego lata

Większość ogrodników koncentruje się na pielęgnacji truskawek na początku sezonu. Bo to jedne z pierwszych owoców, które można zebrać z ogrodu; dojrzewają już od połowy czerwca. Dlatego zwykle dbamy o nie od początku sezonu, wiosną i w czasie dojrzewania.

Oczywiście ściółkowanie słomą, zabezpieczanie przed wiosennymi przymrozkami i ślimakami, a także odchwaszczanie wiosną i wczesnym latem oraz podlewanie przed zbiorem owoców to czynności, których nie można pomijać.

Po zebraniu owoców truskawek trzeba jeszcze jednak roślinom poświęcić trochę czasu. Wówczas w kolejnym roku zbiory będą bardzo obfite, a rośliny staną się silniejsze.

Koniec owocowania truskawek to moment, gdy trzeba wykonać co najmniej dwa ważne zabiegi. Inaczej krzaczki osłabną, zbyt mocno się zagęszczą i w kolejnym roku będą słabo rosły. Zwróć uwagę, jakie odmiany uprawiasz – jeśli masz truskawki wytwarzające rozłogi, wówczas musisz zacząć od jednej prostej czynności.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Rozłogi pod kontrolą – klucz do dużych zbiorów

Latem, gdy już zbierzesz wszystkie owoce, truskawki zaczynają intensywnie wypuszczać rozłogi. To naturalny sposób roślin na rozmnażanie. Na rozłogach pojawiają się małe rozety liści, a od spodu wyrastają korzenie. Jeśli nie planujesz powiększania plantacji, lecz zależy ci na obfitych zbiorach w kolejnym sezonie, trzeba je usunąć.

Rozłogi czerpią energię i składniki mineralne z rośliny matecznej, osłabiając ją. Te siły roślina mogłaby przeznaczyć na wzmacnianie systemu korzeniowego oraz tworzenie pąków kwiatowych na następny rok.

Dlatego najważniejszym zabiegiem po zbiorach jest systematyczne usuwanie rozłogów. Wystarczy regularnie przycinać je sekatorem lub nożyczkami ogrodniczymi, jak najbliżej ich nasady, czyli blisko środka rośliny matecznej. Ten prosty zabieg sprawi, że truskawki skierują całą energię na regenerację i przygotowanie do kolejnego sezonu, a ty za rok zbierzesz znacznie więcej dorodnych owoców.

Rozłogi truskawek i ich usuwanie
Fot. ElenaMasiutkina, Jurga Jot / AdobeStock
Rozłogi mają charakterystyczny wygląd; wyrastają z kępy, są długie i na nich pojawiają się małe rozety. Wycinaj je przy samej nasadzie. Po kilku tygodniach zajrzyj na grządki z truskawkami i sprawdź, czy nie ma nowych rozłogów do wycięcia

Jeśli masz małą grządkę z truskawkami, a marzy ci się dosadzenie sadzonek, pozostaw kilka rozłogów i szybko pobierz z nich sadzonki (odetnij rozety, gdy tylko będą miały korzenie). Potem usuń wąsy przy roślinie matecznej, a sadzonki posadź na nowym miejscu. Uzyskasz nowe rośliny całkiem za darmo.

Odpowiednie nawożenie – inwestycja w przyszły urodzaj

Latem, po pozbyciu się rozłogów truskawek warto jeszcze wzmocnić rośliny w inny sposób, zasilając je dawką nawozów. To właśnie teraz rośliny gromadzą siły i przygotowują się do kolejnego sezonu.

Kluczowe jest zastosowanie nawozów bogatych w potas i fosfor, które wspomagają rozwój korzeni oraz wspierają zawiązywanie pąków kwiatowych w kolejnym roku.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych nawozów dedykowanych truskawkom lub nawozów jesiennych o niskiej zawartości azotu. Kupując nawóz przeczytaj informacje na etykiecie i sprawdź, w jakim terminie dany środek można zastosować. Nawozy mineralne z azotem zwykle stosuje się do połowy sierpnia. Później można zastosować mączkę bazaltową. Pamiętaj, że zbyt duża dawka azotu może spowodować nadmierny wzrost liści kosztem owoców.

Uprawiając truskawki warto także sięgnąć po nawozy organiczne, takie jak kompost, które dodatkowo poprawiają strukturę gleby. Po zastosowaniu każdego rodzaju nawozu dobrze podlej rośliny, aby składniki odżywcze mogły wniknąć w glebę.

Nawożenie truskawek po owocowaniu
Fot. bildlove / AdobeStock
Do nawożenia truskawek stosuj nawozy mineralne lub kompost ogrodowy

Lista pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych

Oprócz usuwania rozłogów i nawożenia, warto wykonać kilka dodatkowych czynności, które wpływają na zdrowotność roślin i wspomogą truskawki w regeneracji:

  • Przycinanie liści – usuń stare, uschnięte i chore liście, aby poprawić cyrkulację powietrza w kępach roślin i ograniczyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
  • Spulchnianie podłoża i usuwanie chwastów – wzrusz delikatnie podłoże między krzaczkami truskawek, np. za pomocą pazurków, usuń z grządek z truskawkami wszystkie chwasty. Ściółkę (słomę) zmieszaj z podłożem. Możesz po tym zabiegu wzbogacić podłoże porcją kompostu.
  • Ściółkowanie – rozłóż ściółkę (najlepiej słomę) wokół roślin, by chronić glebę przed przesychaniem i rozwojem chwastów.
  • Podlewanie – w okresach suszy regularnie nawadniaj truskawki, szczególnie po nawożeniu, aby składniki odżywcze skutecznie zasiliły rośliny.
  • Ochrona przed chorobami – po zbiorach owoców rozważ zastosowanie preparatów zabezpieczających przed chorobami grzybowymi, np. mączniakiem czy szarą pleśnią.

Letnia pielęgnacja truskawek to najlepszy sposób, by w kolejnym sezonie cieszyć się obfitymi plonami owoców. To prosty trik, o którym wiele osób zapomina, a jego skuteczność potrafi naprawdę zaskoczyć.

Zdjęcie tytułowe: famveldman / AdobeStock

To się przyda
Opuchlak - Limit 10 g
Opuchlak - Limit 10 g
Scorpion 325 SC, zwalcza białą plamistość truskawek – 10 ml
Scorpion 325 SC, zwalcza białą plamistość truskawek – 10 ml
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 4 g
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 4 g
Truskawka 'Elan'
Truskawka 'Elan'
Tematy
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy